Online diskuse: Opční strategie

Foto - Jan Rohrbacher
BBI logoJan Rohrbacher
  • Dlouholetý opční obchodník, hlavní specializace na US trhy.
  • Autor řady odborných článků a studií, zabývající se zejména problematikou opcí a opčního obchodování.
  • V současné době působí na pozici Head of Research ve společnosti Best Buy Investments, kde se věnuje vytváření investičních strategií primárně s využitím opcí a analýze aktuálních investičních příležitostí na trhu
  • V minulosti působil jako AccountManager ve společnosti XTB s primárním zaměřením na rozvoj opcí a opčního obchodování, podporu a edukaci klientů a rozvoj nových služeb a produktů.
  • Vystudoval VŠE, obor Mezinárodní obchod a Arizona State University – se zaměřením na finanční deriváty a arbitrážní strategie.
  • Hovoří anglicky, německy a částečně italsky.


Od roku 2007 BBI vyhledává na trzích ty nejlepší investiční příležitosti z oblasti moderních investičních nástrojů, jako jsou investiční certifikáty, burzovně obchodované fondy, korporátní a konvertibilní dluhopisy a další. Sestavuje strategie od ryze konzervativních až po velmi dynamické.Společnost BBI řídí profesionálové s mnohaletými zkušenostmi nejen z oblasti privátního a investičního bankovnictví, ale především z vlastní zkušeností s investováním na finančních trzích.

Téma chatu: Opční strategie

Zadávání otázek

Zadávání otázek skončilo 20.12.2012 14:30.
  • 1. Otázka od D. BinderDobrý den, chci se zeptat ohledně opční volatility. Jak moc jí zohledňujete při svém obchodování?

    Foto Jan Rohrbacher
    Odpověď: Dobrý den, pane Bindere. To je velmi dobrý dotaz a jsem rád, že Vás problematika opční volatility (česky bychom řekli asi „rozkolísanosti“ trhu, očekávané velké nestálosti ceny podkladu) zajímá, protože to je jeden z nejdůležitějších prvků při opčním obchodování. Je to i jedna z klíčových složek pro stanovení ceny samotné opce. Obecně platí, že při vysoké očekávané volatilitě je cena opce logicky dražší, než v situaci, kdy je trh klidný a investoři nečekají žádné turbulentní období.Samozřejmě volatilitu při svém obchodování zohledňuji. Pokud je volatilita velmi nízká, není to příliš ideální z pohledu prodeje opcí. Jednak za ně dostanete velmi malé opční prémium a také v případě výrazného pohybu na trhu může být opce velmi brzy v ohrožení. Proto za velmi nízké volatility volím obvykle kalendářní či diagonální spreadové strategie, kterým růst volatility naopak pomáhá. Naproti tomu velmi vysoká volatilita, které již předchází obvykle výrazný propad trhů je sice z pohledu prodeje opcí velmi zajímavá (opční prémia jsou vysoká), ovšem je třeba se mít na pozoru. V roce 2008 nebylo žádnou výjimkou, aby trh, který za den oslabil o 5%, druhý den neklesl o dalších 8% a v cestě dolů nepokračoval i další dny. Otevírání bull put spreadů či podobných strategií spekulujícím na setrvání trhu nad zvolenou cenovou hladinu – i přes velmi příjemné ocenění – nebylo právě ideální volbou. Proto při extrémně vysoké volatilitě rovněž doporučuji prodejní pozice redukovat a počkat, až se situace alespoň trochu stabilizuje a poté eventuelně otevřít obchody.Zajímavá je kombinace vysoké očekávané opční volatility, kterou však nedoprovází žádné významné pohyby na trhu. To obvykle značí, že obchodníci očekávají, že se na daném titulu, odehraje něco zásadního – nejčastěji to bývá spojené s hospodářskými výsledky společnosti, očekávanými důležitými fundamentálními informacemi (důležitá makrodata – např. zveřejnění úrokových sazeb). Je to tedy z důvodu, že obchodníci očekávají, že se cena výrazně pohne jedním či druhým směrem – očekávaná volatilita roste. Poměrně často se ale stává, že trh až příliš přecení očekávaný dopad zveřejněné zprávy a ve finále pak k ničemu významnějšímu nedojde. Proto se nebráním i takovým opčním strategiím, které by tohoto efektu využily (např. vertiální spready, ať již bear call nebo bull put). Takovéto strategie ale stále řadím do kategorie spíše doplňkových, využívajících aktuálních příležitostí na trhu. Jejich váha v mém portfoliu není významná.
    Jan Rohrbacher
  • 2. Otázka od M. StupkaDobrý den, jaké opční strategie byste doporučil začínajícímu obchodníkovi? Děkuji.

    Foto Jan Rohrbacher
    Odpověď: Dobrý den, pane Stupko. Osobně bych Vám doporučil se zaměřit na strategie, které využívají neutrality trhu nebo minimálně, kde neočekáváte nějaký významný cenový pohyb. Akciové trhy (zejména indexy) – ač se to nemusí na první pohled zdát – mají spíše tendenci k pohybu do strany a právě toho chceme využít.Z mého pohledu je totiž jednodušší odhadnout cenu, kam se trh s vysokou pravděpodobností nedostane (prodej opce), než spekulovat na pohyb trhu o x % nahoru nebo dolů, aby byl celý obchod ziskový (nákup opce). K tomu využívám buďto bear call spreadu (tj. předpoklad, že cena podkladu ideálně nepřevýší zvolený strike vypsané call opce) nebo bull put spreadu (cena na trhu naopak nebude nižší než vybraný strike). Obě strategie můžete zkombinovat, pokud očekáváte, že se trh udrží ve vymezeném pásmu - koridoru. Tato strategie se nazývá Iron Condor. V podstatě v ideálním případě inkasujete peníze za to, že se na trhu neděje nic významného. Toto můžete periodicky opakovat (ať už každý měsíc či dokonce týden – řada likvidních instrumentů má již nyní nastavenu expiraci každý týden v pátek, nejste tedy omezen pouze na tradiční 3. pátek v měsíci).Opět ale zopakuji, že klíčem k úspěchu těchto strategií je mít kvalitně nastavené řízení rizika. Jelikož se tyto obchody vyznačují obvykle nepříznivým poměrem ztráty vůči zisku, je třeba mít plán, co udělat, pokud by trh šel výrazně proti naší pozici. V opačném případě se může stát, že několik ziskových měsíců může vymazat jeden ztrátový obchod a to jistě nechceme.
    Jan Rohrbacher
  • 3. Otázka od Honza P.Jak je to vlastne nyni s obchodovanim s opcemi na prazske burze? Je mozno obchodovat s opcemi na index PX nebo na vyvoj ceny tuzemskych akcii?Dekuji

    Foto Jan Rohrbacher
    Odpověď: Dobrý den. Upřímně řečeno, nejsem si jistý, zda vůbec opce na pražské burze lze obchodovat. Domnívám se, že nikoliv. I pokud by to možné bylo, obával bych se zde velmi nízké likvidity, vysokých spreadů (rozdíl ceny ask-bid), proto bych Vám za sebe doporučil se v případě opcí zaměřit na US trhy, kde je vysoká likvidita, nízké transakční náklady a samozřejmě daleko pestřejší škála dostupných instrumentů.
    Jan Rohrbacher
  • 4. Otázka od JeronymZdravim,jaky podil opci by mel mit ve svem portfoliu konzervativni investor a jaky podil naopak investor? preferujici vetsi miru rizika?

    Foto Jan Rohrbacher
    Odpověď: Dobrý den, tato otázka již úzce souvisí s dotazem, na který jsem odpovídal před chvilkou. Nehovořil bych přímo o podílu opcí na portfoliu, sám mám portfolio postavené prakticky pouze a jen z opcí. Spíše jde o použité opční strategie a využitou páku. Ono i celá řada strategií, které využívám konzervativní cestou, lze uchopit agresivněji (například namísto spreadových pozic otevírat, v tomto případě prodávat, nekryté – naked – opce). Nabízí se zde sice vyšší potenciál zhodnocení, ovšem za cenu vyššího rizika. Proto je volba poměru mezi konzervativními a spekulativnějšími strategiemi zcela na Vás. V mém případě je poměr cca 3:1 ve prospěch výnosových konzervativnějších strategií vůči spekulativnějším obchodům.
    Jan Rohrbacher
  • 5. Otázka od J. ČermákDobrý den. Jakou část z celkového portfolia by bylo ideální vyčlenit pro obchodování s opcemi? Jaká je "optimální" velikost použité páky?Děkuji

    Foto Jan Rohrbacher
    Odpověď: Dobrý den, pane Čermáku, pro mě je poměrně složité na tuto otázku odpovědět, protože mám de facto všechny pozice otevřené prostřednictvím opcí. Opce mají tu obrovskou výhodu, že jejich prostřednictvím můžete obchodovat velmi konzervativní strategie, stejně jako velmi dynamické, agresivnější obchody. Například výnosové opční strategie – tj. takové, které s vysokou pravděpodobností přinesou profit téměř každý měsíc, tvoří nadpoloviční většinu mého portfolia. Zde je ale třeba dát pozor na obvykle nepříznivý poměr rizika vůči zisku a v případě negativního vývoje na trhu strategii upravit.Naproti tomu strategie spekulativní – ty, které se vyznačují menší pravděpodobností, avšak velmi příznivým poměrem zisku vůči ztrátě, tvoří spíše malou část portfolia. Obvykle se jedná o nějaké aktuálně zajímavé příležitosti na trhu, avšak nic, co by se dalo obchodovat pravidelně.Opce rozhodně nepovažuji za rizikovější než jiné druhy investičních nástrojů, spíše naopak – řekl bych, že při opčním obchodování se dá risk daleko lépe kontrolovat než např. při obchodování samotných akcií. Navíc můžete vydělávat i v trhu, který jde do strany, pojistit se proti výraznému propadu, apod.Na páku téměř neobchoduji – obvykle mám obchody sestavené pomocí tzv. spreadových strategií (vertikální či diagonální spready), kde je riziko vždy omezeno na určitou úroveň. Samozřejmě opce lze obchodovat i s velmi výraznou pákou, sám se řadím ale spíše ke konzervativním investorům, takže páku prakticky nevyužívám nebo jen minimálně.
    Jan Rohrbacher
  • 6. Otázka od MarcusKteré podkladové aktivum považujete aktuálně za nejlepší pro obchodování s opcemi?

    Foto Jan Rohrbacher
    Odpověď: Dobrý den. Sám spíše obchoduji své opční strategie na několika vybraných titulech dlouhodobě. Jedná se převážně o akciové indexy, resp. ETF (např. SPY, DIA, QQQ), kde aplikuji obvykle tržně neutrální strategie typicky s měsíční expirací. Zde je samozřejmě výhoda ve větší diverzifikaci indexu vs. jednotlivé akcii – obvykle zde nehrozí výrazné cenové skoky, tržní mezery, atd., které by mohly použité neutrální strategie výrazně ohrozit. Tyto strategie dále kombinuji s opcemi na index volatility VIX. Toto tvoří hlavní část mého portfolia.Samozřejmě se snažím využívat i aktuálních zajímavých příležitostí na trhu – např. dluhopisovou statistickou arbitráž na PHK vs. HYG, menší část portfolia (nazval bych spíše „spekulativnější“) mám i na titulech jako FB, HPQ, RIMM, AGNC… U všech strategií mám ale vždy definován maximální risk a v případě nepříznivého vývoje pozici upravuji nebo z ní vystupuji. Řízení rizika a kvalitní money-management je naprosto stěžejní složkou i v případě opčního obchodování.Pokud Vám mohu poradit, zaměřil bych se spíše na několik málo trhů, které budete dlouhodobě zkoumat a aplikovat na ně opční strategie podle aktuální situace na trhu. Podle mého názoru nemá smysl tříštit pozornost na velké kvantum podkladů, protože není v lidských silách se soustředit na několik desítek trhů zároveň.Ale je to samozřejmě můj subjektivní názor.
    Jan Rohrbacher
  • 7. Otázka od K. SykoraLze výhledově očekávat uvolnění platformy Think or Swim pro ty kdo nemají US občanství? Ev. existuje jiná, srovnatelná, u nás dostupná alternativa?

    Foto Jan Rohrbacher
    Odpověď: Dobrý den, pane Sýkoro, nemohu samozřejmě mluvit za TD Ameritrade, ale spíše se domnívám, že nikoliv. Platforma Thinkorswim je to skutečně velmi dobrá, pro analýzu opcí naprosto ideální. Příliš alternativ bohužel na trhu není – sám používám několik vlastních řešení, která jsou ale programovaná na míru už pro konkrétní strategie. Alternativou pro analýzu opcí by mohl být např. OptionVue, avšak ten je zpoplatněn. Nebo je možnost využít bezplatný analytický software OptionsOracle, který lze nastavit s celou řadou brokerů.
    Jan Rohrbacher
Děkujeme za vaše dotazy a těšíme se na další online diskuze.
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.