Online diskuse: Marek Hatlapatka online

Foto Marek Hatlapatka
Marek Hatlapatka
působí již čtvrtým rokem ve společnosti CYRRUS, která je největším mimopražským obchodníkem s cennými papíry v ČR. Zde nastoupil jako analytik akciových trhů, od roku 2008 je vedoucím analytického oddělení firmy. Specializuje se na bankovní a energetický sektor a vývoj zahraničních akciových trhů.

Téma chatu: Finanční krize

Zadávání otázek

Zadávání otázek skončilo 22.01.2009 14:00.
  • 1. Otázka od markydobrý den, myslíte si, že opravdu nástup u.s. prezidenta do úřadu přinese změnu smutných ekonomických výhledů a skutečný začátek konce krize?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Dobrý den, myslím, že nic takového nelze od nástupu nového amerického prezidenta očekávat. V době krize se investoři vždy upínají ke změně a Barack Obama je nyní jednoduše symbolem změny. Realistický pohled na současnou ekonomickou situaci však říká, že neexistuje žádný kouzelný recept na krizi a bezesporu jej nemá ani nový prezident. Tato krize je především krizí důvěry, Obamovou největší zbraní tedy může být, pokud si získá důvěru trhů. A to je přetěžký úkol.
    Marek Hatlapatka
  • 2. Otázka od JirkaMyslíte, že Barack Obama zastaví burzovní obchodování v USA?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Ne, nemyslím si, že by došlo k tak razantním opatřením a to ani v případě, že se situace na trzích dál zhorší. Burzovní obchodování je nedílnou součástí celé americké ekonomiky a přestálo bez úhony už horší časy než nyní.
    Marek Hatlapatka
  • 3. Otázka od PepinoZdravím vás Marku, proč jsou lidé po celým světě z Obamy tak u vytržení? Vždyť dosud nic tak převratného neřekl a spoléhat na to, že má "nějaký" dramaticky jiný plán na záchranu americké ekonomiky snad nemůže být míněno vážně... nebo jo?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Ano, souhlasím s Vámi, viz odpověď na jednu z předchozích otázek.
    Marek Hatlapatka
  • 4. Otázka od Jordan BoaKrásný večer, rád bych se zeptal co si myslíte o tom, že Obama navštěvuje fast foody a pojídá tam šílenosti ve formě hod dogu s parkem, přitom je již zcela prokazatelé že právě tyto zařízení a způsob stravování v nich zcela likvidují naděje Ameriky a celého světa na lepší a kvalitnější život!

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Nevím, jestli můžeme americký „fast food“ životní styl obviňovat z toho, že likviduje naděje na lepší život na této planetě a po pravdě řečeno nezkoumám ani stravovací návyky amerických prezidentů. Každopádně oblíbenost fast food restaurací v USA je úzce spojena s přístupem tamních lidí ke své práci, chcete-li k byznysu. A nejsem si tak úplně jistý, že by hodinu trvající oběd v klasické restauraci a domácí večere v každé americké domácnosti zlepšily život na zemi.
    Marek Hatlapatka
  • 5. Otázka od JanaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, jakou vidíte prognozu koruny vůči euro v následující dnech, týdnech. Nyní je velké oslabení, co myslíte, bude pokračovat dále?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Oslabení koruny v posledních dnech a týdnech souvisí se znovuobnovením obav z dalších problémů bankovního sektoru či dokonce krachu některé další velké banky. To je násobeno neuvěřitelně rychle se zhoršující ekonomickou situací v ČR (viz například listopadová průmyslová výroba). To znamená posílení očekávání dalšího snižování úrokových sazeb, poklesu exportu a přílivu zahraničních investic. Proto lze předpokládat, že koruna na současných „slabých“ úrovních nějaký čas vydrží, odhady trhu se aktuálně pohybují v rozmezí 27,5 -28,5 Kč pro první čtvrtletí letošního roku. Postupem času je pravděpodobné, že koruna opět najde svoji podporu, razantní posilování však asi očekávat nemůžeme dříve než ve druhé polovině roku. Třeba i proto, že zahraniční vlastníci podniků si budou mít tendenci stahovat kvůli krizi větší dividendy a naopak utlumí reinvestice, což bude také hrát proti silné koruně.
    Marek Hatlapatka
  • 6. Otázka od J.D.Jaký je váš názor na současný stav české ekonomiky.Vyplatí se zahraničním investorům podnikat a rozvíjet se u nás i v době krize?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Tady bych rozlišil dvě základní věci: jestli se to vyplatí a jestli se to bude skutečně dít. Odpověď na první otázku je jednoznačně „ano“. Současná krize nic nemění na tom, že růstový potenciál české ekonomiky zůstává násobkem západoevropského. Navíc vždy platilo a platí i nyní, že krize přinášejí ty nejlepší podnikatelské příležitosti. Odpověď na druhou otázku již tak optimistická není. Zahraniční firmy se potýkají s velkými problémy jak z hlediska odbytu, tak z hlediska financování investicí. Nemůže být pochyb o tom, že příliv zahraničních investic do ČR se letos a zřejmě i v příštím roce výrazně utlumí. Když to tedy shrneme: ten, kdo nyní disponuje dostatečným „cashem“ nebo má stále dobrý přístup k vnějšímu financování, ten si může díky krizi výrazně zlepšit tržní postavení.
    Marek Hatlapatka
  • 7. Otázka od PavelHezky den,Jak se podle Vas bude chovat svycarsky frank vuci ceske korune rekneme v pristich dvou mesicich? Je frank vice orientovan na dolar, nebo na euro?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Chování švýcarského franku je v posledních měsících ovlivněno především postupem finanční krize. Frank má stále na trhu pověst jednoho z „bezpečných přístavů“ pro investory, proto o něj v posledním půlroce vzrostl zájem a například vůči euru posílil z 1,6 CHF na 1,45 CHF, tedy cca o 10%. Švýcarská centrální banka si nyní snaží proti silnému franku všemožně bojovat. Vzhledem k tomu, že sazby již snížila téměř na nulu, hledá jiné cesty k oslabení, například zvažuje přímé intervence na trhu. Trh však zatím příliš na tyto snahy nereaguje, jinými slovy krátkodobě nelze počítat s oslabením franku a to ani vůči české koruně. Z hlediska problematiky dolar x euro bych se nyní doporučoval orientovat spíše na dolar, protože právě konverze dolarových aktiv do franku byla v posledních měsících jedním z důvodů posílení švýcarského franku.
    Marek Hatlapatka
  • 8. Otázka od Josef PetrikDobry den, mohu se zeptat na nazor pohybu akcii Bank of America a City Group ve vyhledu nasledujiciho tydne?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Akcie obou bank, jak jistě pozorujete, v posledních dnech procházejí extrémními výkyvy – například akcie Citi šly na začátku týdne o více než 30% dolů, včera udělaly téměř stejný nárůst. Každý den přichází nová podstatná zpráva, naposledy například insider nákupy managementu Bank of America (zveřejněné včera). Já oba tituly nyní považuji za vysoce spekulativní a myslím si, že je absolutně nemožné jejich kurz v řádu dní odhadovat.
    Marek Hatlapatka
  • 9. Otázka od Pavel FürstDobrý den, myslíte si, že existence lidí jako jste vy má v dnešní době smysl? V době kdy o cenách komodit a akcií na burzách rozhodují spekulanti nikoliv přirozený vývoj trhu. Takzvaní analytici jako jste vy neví o budoucím vývoji cen na trzích vůbec nic. Přesněji řečeno víte asi tolik co každý jiný člověk, který si občas přečte noviny. Někdy se trefíte jindy ne, dílko náhody. Nechápu, že Vás dnes ještě někdo bere vážne. Nechcete raději dělat práci, která má smysl? Nechcete přestat dělat z lidí hlupáky?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Nevím, odkud berete názor, že analytik je na trhu jen od toho, aby jak říkáte „trefoval“ vývoj cen akcií či jiných aktiv. Váš názor vám pochopitelně neberu, rozhodující pro mě je však názor mého zaměstnavatele.
    Marek Hatlapatka
  • 10. Otázka od JardaV den zvolení Obamy prezidentem a v den inagurace výrazně klesl idex DJ . Proč?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Nevidím přímou souvislost mezi například úterním propadem Dow Jones indexu a inaugurací prezidenta Obamy. Důvody byly jinde, ve zprávách z bankovního sektoru v Evropě i v USA.
    Marek Hatlapatka
  • 11. Otázka od knihovníkDobrý den, máme nového prezidenta USA... Má k dispozici prostředky schválené Kongresem k provádění záchranného plánu - dokáží ale nesystémová a selektivní podpora tuhleté banky a támhleté automobilky odvrátit recesi a vrátit růst?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Dlouhodobě zastávám názor, že odvrátit recesi nedokáže. Problém však nyní nestojí na tom, jak odvrátit recesi. Základním úkolem hospodářskopolitických autorit v USA i jinde na světě je zabránit totálnímu kolapsu finančního trhu a tedy i celé globální ekonomiky. Krize prostě a jednoduše došla do takového bodu, kdy použití čistých a teoreticky správných systémových kroků není možné. Žádný politik si dnes nedovolí riskovat to, že nechá padnout všechny firmy, které nejsou schopny přežít samy o sobě (ať už je to banka nebo automobilka) a případně tím vyvolá zhroucení celého systému. Případ pádu Lehman Brothers a AIG na podzim loňského roku všechny politiky i centrální bankéře v USA i v EU dostatečně vylekal.
    Marek Hatlapatka
  • 12. Otázka od onyxČekají nás podle Vás v sektorech, které sledujete, ještě nějaká ošklivá překvapení? Viz plyn, Erste v současné době. O BoA a Citi už ani nemluvě.

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Ano, myslím si, že v tomto směru nás ještě mnohé problémy čekají. Pokud se podíváme na rychle se zhoršující zdraví úvěrového trhu v USA i v Evropě, můžeme říci, že bankovní trhy v těchto regionech jsou dnes výrazně podkapitalizované. Jinými slovy, bude třeba dalších kapitálových injekcí, které při dnešní situaci jen stěží přijdou ze strany soukromých investorů. Minimálně se tedy dočkáme dalších státních zásahů.
    Marek Hatlapatka
  • 13. Otázka od LenkaDobry den, jakou vidite prognozu vyvoje koruny vuci US dolaru. O jake informace (web) je treba se opirat pro zjisteni - sledovani vyvoje techto men? Jakym zpusobem v CR v bankovnim sektoru mohu zhodnotit dolary? Dekuji Lenka N.

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Na kurz koruny vůči dolaru mají největší vliv data o vývoji americké resp. české ekonomiky, chování centrálních bank (například snižování úrokových sazeb), tržní sentiment a desítky jiných faktorů. Situaci si můžeme maximálně zjednodušit do pravidla, že posiluje měna země s rychlejším ekonomickým růstem. Ten jistě i v budoucnosti bude mít opět ČR ve srovnání s USA, dlouhodobějším trendem tedy bude posilování koruny vůči dolaru. Současná situace je vyvolána finanční krizí, sledujte tedy především její vývoj a dopad na českou ekonomiku.
    Marek Hatlapatka
  • 14. Otázka od Josef MalýKdy bude konec fin.krize

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Konec finanční krize (tedy extrémního napětí na mezibankovních trzích apod.) může nastat relativně brzy (v řádu měsíců), konec hospodářské krize (recese či útlumu globálního růstu) je vzdálen mnohem více.
    Marek Hatlapatka
  • 15. Otázka od Markéta HöfferováBarack Obama zamýšlí realizovat další programy na boj s finanční a ekonomickou krizí. Potřebuje finanční sektor další peníze, nebo především jinou pomoc - společný postup centrálních bank, změnu pravidel a systému regulace?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Ano, finanční sektor potřebuje další peníze, další kapitál. Svět nyní potřebuje především přístup k úvěru. Ten může mít jen, pokud banky budou dostatečně kapitálově silné na to, aby mohly znovu začít plnit svoji základní funkci v ekonomice. Tedy nejen vybírat vklady, ale především tyto prostředky poskytovat deficitním jednotkám, zvláště podnikům. Kapitál bank je však stále a stále „užírán“ zhoršující se ekonomickou situací. Proto ten dodatečný kapitál, který banky ve světě zatím získaly (podle údajů agentury Bloomberg aktuálně 926 mld. USD), nestačí. Otázkou spíše je, zda ozdravovat bilance bank odkupováním jejich špatných aktiv nebo přímým posilováním kapitálu. Myslím, že ani Obamův tým (stejně jako ten Bushův) v tom zatím nemá příliš jasno. Na systémová, legislativní a regulatorní, opatření jistě postupně přichází čas, stále jsme však spíše na jednotce intenzívní péče a potřebujeme problémy řešit sice možná občas nesystémově, ale rychle.
    Marek Hatlapatka
  • 16. Otázka od DavidDle komentaru nekterych odborniku nemuze plan Obamy zlepsit situaci. Pokud nektery podnik ci banka neumi hospodarit, musi preci zkrachovat. Drzet neco nad vodou situaci zhorsuje. Mam podobny nazor. Barak Obama nemuze zachranit situaci. A jaky je Vas nazor?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Ano, souhlasím. Ovšem ač nerad, v této situaci musím připustit, že čistě tržní řešení situace je nyní prakticky vyloučeno. Finanční svět je tak propojený, že se může lehce zhroutit jak domeček z karet. To není klišé, to je realita. Po zkušenosti s Lehman Brothers a AIG, kdo bude riskovat následky toho, pokud by padla například Citigroup nebo Bank of America? Udělat správnou věc a riskovat zhroucení finančního systému? V praxi neporovnatelně těžší rozhodnutí než tady na „papíře“. To nic nemění na tom, že souhlasím s názorem, že Barack Obama neznamená pro tuto krizi žádnou mimořádnou naději.
    Marek Hatlapatka
  • 17. Otázka od Robinho111Dobrý den pane Hatlapatka,chtěl bych Vám položit následující otázku. Považujete za dobrou investici popř. co si o těchto ústavech myslíte: 1. Freddie Mac 2. AIGDle mého to mohou být dobré investiční příležitosti jelikož je americká vláda nenechá padnout a tudíž by se z problémů mohly dostat a růst, nebo ne???

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Já mám jiný názor. Podobné finanční firmy jako Freddie Mac či Fannie Mae budou dost možná potřebovat další finanční pomoc. Ano, určitě ji dostanou a ano, velmi pravděpodobně nezkrachují. Ale vy jako jejich případný akcionář můžete skončit se zlomkem původní hodnoty. Pokud do nich stát nasype kapitál, udělá to výměnou za akciový podíl a váš podíl se zředí. To, že akcie například Freddie Mac stojí dnes 0,7 dolaru, přece neznamená, že akcie nemůže udělat dalších 90% dolů stejně jako v minulosti.
    Marek Hatlapatka
  • 18. Otázka od radekdobrý den. Myslíte si, že sypání miliard do bank v celém světě přinese nějaký užitek? Nebylo by lepší, aby se trh s touto krizí vypořádal sám? Sypáním miliard do ekonomik se krize vyřeší jen na nějaký čas podle mě. Potom to bude ještě horší a přijdou ještě větší problémy, které už nikdo nezvládne a svět by se mohl ocitnout na pokraji ošklivé propasti. Váš názor?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Máte pravdu, ale tady přeci ve skutečnosti jde především o ten čas. Sypání miliard dolarů do bank je snahou koupit si čas na to, aby bylo možné přijít se systémovým řešením. Tím netvrdím, že s takovým systémovým řešením přijde právě Obamova administrativa. Naopak, spíše jsem k tomu skeptický a obávám se toho, že zásahy státu do finančních trhů a ekonomiky jako takové se mohou stát nebezpečným pravidlem i do budoucnosti. Finanční svět se nad propastí, o níž hovoříte, již ocitl. Nesystémová pomoc bankám nám dává čas na nalezení lepšího řešení, nic víc.
    Marek Hatlapatka
  • 19. Otázka od PetrDobrý den, jaký je prosím Váš názor na US banky (Citi, Bank of America), je vůbec možné, aby se tyto instituce ze svých ztrát někdy vzpamatovaly, nebo bude nutné tradiční zestátnění a prodej za symbolickou cenu? Děkuji

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Myslím, že zvláště Citigroup se již nikdy nevrátí do té podoby, v jaké operovala před krizí. Její koncept globální banky, která poskytuje vše, všude a všem, je (alespoň na čas) mrtvý. Banka má jedinou možnost k přežití: prodat co možná nejvíce nejádrových aktivit a soustředit se na vybraný segment trhu. Bohužel, prodat dnes bankovní či brokerská aktiva za rozumnou cenu je prakticky nemožné. To znamená, že bez asistence státu se bance přežít jen stěží podaří. Čím déle bude s prodejem čekat, tím bude mít sice možná naději na lepší cenu, ale zároveň bude prohlubovat ztráty z nesplácených úvěrů atd. a bude potřebovat další pomoc. Jediný, kdo má dostatečnou finanční sílu na to, aby v tomto období banku jako celek udržel nad vodou a prodej aktiv uskutečnil až v době, kdy se ceny narovnají, je stát…
    Marek Hatlapatka
  • 20. Otázka od LumorMyslíte si, že je již čas pomalu nakupovat akcie nebo je ještě pořád lepší držet hotovost? Sdílíte můj názor, že v letošním roce nelze očekávat oživení hospodářství a tudíž ani trhů?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Oživení hospodaření skutečně velmi pravděpodobně letos nepřijde. Jak však dokazuje historie, akciové trhy oživení ekonomické aktivity k obnovení růstu nepotřebují. Pokud tedy například trh dostane signály o tom, že v první polovině 2010 je dostatečně vysoká pravděpodobnost ekonomického oživení, akciové trhy začnou růst okamžitě. Často se hovoří o tom, že trhy reagují přibližně o půl roku dříve než ekonomika jako taková, což sice musíme brát s rezervou, nicméně kus pravdy v tom je. Stačí se podívat na historické grafy.
    Marek Hatlapatka
  • 21. Otázka od standaDobrý den, chtěl bych se zeptat na váš názor, při dnešních cenách akcií je dobré nakupovat a pak držet delší dobu( mám na mysli půl roku a dýl)a nebo spíš využívat výkyvů na burze? A jak vydíte vývoj ropy v dalším období.Děkuji s pozdravem

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Myslím, že obě strategie investování jsou dnes možné, záleží spíše na investičním profilu klienta. Ano, vysoká volatilita trhu je dobrý předpoklad pro krátké spekulativní obchody, zvláště například nyní, když začíná výsledková sezóna. Nemyslím si však, že tento způsob obchodování je pro každého. Pokud někdy hovořím o tom, že tato krize může být ojedinělou investiční příležitostí, mám na mysli spíše dlouhodobější obchody (investiční horizont rok a více). Co se týká ropy, v poslední době si našla svůj prostor mezi 40-50 USD za barel, očekávám, že ekonomická realita ji bude mít tendenci tlačit ke spodní hranici tohoto koridoru, OPEC naopak bude vždy v takovém případě intervenovat tak, aby cenu udržel na nebo nad 40 USD.
    Marek Hatlapatka
  • 22. Otázka od Robinho111Myslíte že je dobrá doba na nákup ČEZu? Slyšel jsem že chystají buy back a tím pádem stoupnou akcie až o 20% je to pravda? Co si o akcíích čezu myslíte celkově?

    Foto Marek Hatlapatka
    Odpověď: Je pravda, že další buyback (zpětný odkup vlastních akcií) chystají, technicky bude možný až po zrušení akcií odkoupených v rámci prvního buybacku (což by mělo být během několika týdnů). Nemyslím si však, že můžeme očekávat stejně aktivní a pravidelný odkup jako tomu bylo u toho prvního. Samotný zpětný odkup tedy nebude mít takovou sílu, aby kurz akcií ČEZ tak silně, jak píšete, ovlivnil.
    Marek Hatlapatka
Děkujeme za vaše dotazy a těšíme se na další online diskuze.
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.