Co je to bitcoin

   

Bitcoin je digitální (virtuální, elektronická… ) měna, nejznámější z tzv. kryptoměn. Virtuální v tomto případě znamená, že „mince“ bitcoinu neexistují ve fyzické podobě, ale pouze jako záznam v paměti počítačů. Bitcoin v současné době slouží primárně jako investiční a spekulativní instrument, ale stále více společností jej umožňuje využívat k placení na internetu. Pro obchodování se používá zkratka BTC. Bitcoin se dále dělí na Satoshi (podle pseudonymu tvůrce nebo tvůrců celého systému, Satoshi Nakamoto), 1 BTC = 100 000 000 Satoshi. Měna Bitcoin je založena na informatickém a matematickém aparátu, který zajišťuje, že není možné měnu ovládat (ničit, padělat, devalvovat a podobně) z jednoho centra. Jak se to reálně zajišťuje? Pro existenci měny je využívána tzv. bitcoinová síť (i pro síť je někdy používán název Bitcoin). Jde o P2P (peer-to-peer) síť jednotlivých uživatelů nebo skupin uživatelů připojených k internetu a dávajících k dispozici část výkonu svého počítače (obvykle grafické karty nebo speciálního hardware).

Síť slouží k:
  • Provádění platebních transakcí
  • Potvrzování správnosti platebních transakcí
  • Sdílení informací o historii (a tedy oprávněnosti) transakcí
  • Tvorbě nových jednotek měny (tzv. těžba)

Bitcoinová síť má veřejně dostupný zdrojový kód. K síti se uživatel připojuje instalací speciálního programu, tzv. bitcoinové peněženky pro platby a příjmy a pokud se chcete stát těžařem, i dalších programů pro těžbu. Těžař je člověk, který výpočetním výkonem svého (nebo pronajatého) hardware řeší komplikované matematické rovnice. Za úspěšné vyřešení pak obdrží odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Tomuto procesu se říká těžba. Zároveň s „těžbou“ probíhá ověřování správnosti platebních transakcí – těžař je tedy vlastně placen za kontrolu a potvrzování transakcí v síti.

Burzy a směnárny  20.4. 04:22  (USD)

Trh Nákup Prodej Objem 24h
BinanceKoupit 63 638.3 63 638.3 4 014 982 825
CoinbaseKoupit 63 649.9 63 649.9
GeminiKoupit 63 622.8 63 617.4 91 129 822
BitstampKoupit 63 631.0 63 622.0 197 755 135
Trh Nákup Prodej Objem 24h
BitfinexKoupit 63 676.0 63 675.0 124 547 594
HitBTC 63 577.8 63 576.8 35 309 440
KuCoin 63 645.5 63 645.6 351 615 067
Více trhů

Decentralizace a bezpečnost bitcoinu

V bitcoinové síti neexistuje žádný centrální počítač (jako např. u bank), který by platby v síti kontroloval, potvrzování transakcí (převodů měny) zajišťují těžaři jako vedlejší produkt těžby. Pokud je platební transakce potvrzena, informace o potvrzení je zkopírována do všech počítačů v síti. Transakce je tedy tedy velmi obtížné zfalšovat a zároveň výpadek menšího množství počítačů nehraje roli. Existence zápisu o potvrzení transakce umožňuje uživateli konkrétního počítače zjišťovat historii transakcí „konta“ jiného uživatele, pokud bude znát jeho adresu (účet). Bezpečnost transakcí bitcoinu je do velké míry založena a závislá na skutečné decentralizaci potvrzování měny – potvrzování z mnoha počítačů s malým výkonem. Nebezpečím tedy může být jak „skoupení výkonu“, tak budoucí vývoj vysokovýkonových (např. kvantových) počítačů.

Algoritmus tvorby bitcoinu

Tvorba nových jednotek bitcoinu je předem dána matematickým algoritmem. Algoritmus je nastaven tak, aby zajišťoval jak konečný počet jednotek bitcoinu, tak rychlost vytváření (těžby) nových jednotek. Nové jednotky měny tedy nelze na rozdíl od běžných měn podléhajících centrálním bankám nárazově a účelově vytvořit. Stejně tak nelze centrálně manipulovat s hodnotou měny. Jednotlivé „mince“ Bitcoinu mají podobu jedinečného číselného kódu. Každá „mince“ je unikátní a nezaměnitelná. Konečný počet jednotek Bitcoinu je nastaven 20 999 999,9769 BTC. Algoritmus je dále průběžně upravován tak, aby se počet vytěžených jednotek za určitý řasový interval postupně snižoval. Podle tohoto nastavení budou veškeré Bitcoiny vytěženy v roce 2140 (většina z nich již však v r. 2030).

Co je bitcoin detailně

Bitcoinový účet

Abyste mohli bitcoin nakupovat a prodávat (např. na burze), případně s ním platit v bitcoinové síti, potřebujete si nainstalovat tzv.bitcoinovou peněženku. Jde o počítačový program, který propojí váš počítač s počítači ostatních uživatelů v bitcoinové síti. Přístup k peněžence máte pouze vy pomocí klíče (hesla). V peněžence si vytvoříte účet - jedinečnou adresu, na kterou vám ostatní uživatelé mohou posílat bitcoiny. Adresa je řetězec 34 znaků (např. f5fac1333389a9af526f4cf80019cd3a9d0), který - podobně jako klasický bankovní účet - neobsahuje žádné osobní informace. Účtů si můžete vygenerovat více. Anonymita má i své negativní stránky. Propojení mezi adresou a osobou zná pouze vlastník adresy, pokud přijdete o klíč ke své peněžence, vaše bitcoiny jsou nenávratně ztraceny. Nezanedbatelnou vlastností je i jednodušší využití měny k financování kriminální činnosti. Platby za transakce. Za platební transakci nemusíte zatím platit žádný poplatek, ověřování transakcí je prováděno těžaři při těžbě nových jednotek. Malým poplatkem však těžaře motivujete k rychlejšímu ověření právě vaší transakce. Po vytěžení konečného počtu jednotek bitcoinu již nebudou těžaři odměňování těžením, bude se tedy platit za transakci poplatek. Základní vlastnosti bitcoinu tedy jsou:

  • Decentralizovanost - platební transakce zabezpečuje a ověřuje široká síť individuálních počítačů, měna není závislá na centrální autoritě ani kontrolovatelná centrální autoritou (banka, stát,..)
  • Celosvětový a časově neomezený rozsah – transakce je závislá pouze na připojení k internetu a funkčnosti bitcoinové sítě
  • Bezpečnost a transparentnost – silné šifrování zaručuje bezpečnost proti hackerům, zařazení všech transakcí do sdílené historie transparentnost
  • Anonymita - S platební transakcí nejsou spojeny žádné osobní údaje, propojení mezi účtem a osobou zná pouze vlastník účtu.
  • Nízké nebo žádné poplatky za transakce – náklady na využívání sítě jsou primárně hrazeny odměnou za těžbu (do doby vytěžení finálního množství bitcoinu)
  • Transakce je neodvolatelná – pokud vaše transakce splňuje podmínky potvrzení, je neodvolatelná.

Některé z výše uvedených vlastností mají relativní nebo dočasnou platnost, některé ztrácejí od doby vzniku prvních bitcoinů na významu. V létě 2017 došlo k hlasování těžařů o budoucí aktualizaci protokolu bitcoinu. O aktualizaci nepanovala shoda a vznikla nová, velmi podobná měna Bitcoin Cash.

Všichni si myslí, že je bitcoin anonymní

Zajímavý rozhovor ČRO na téma bitcoinových transakcí a praktickém užití Bitcoinu




Cena bitcoinu je závislá na mnoha faktorech, od zájmu investorů po náklady na těžbu, běh velkých těžařských center a ochotu burz a trhů měnu směňovat. Bitcoin je finanční instrument s extrémně vysokou volatilitou (kolísáním hodnoty).

Nákup a prodej bitcoinu

Bitcon můžete nakupovat přímo - v internetové směnárně (např. Changelly, Coinbase, Simplecoin), na burzách specializovaných na kryptoměny (Bitfinex, Bitstamp), nebo v Bitcoin bankomatu. Na růstu ale také poklesu Bitcoinu můžete vydělávat i bez vlastnictví Bitcoinu pomocí tzv. CFD, které nabízí obchodní platformy (Plus500, eToro).

Těžba bitcoinu

Těžbu může provádět jakýkoliv majitel počítače s dostatečně výkonným hardware. V případě bitcoinu je ale již individuální těžba natolik nákladná a její návratnost natolik nejistá, že se těžaři sdružují do tzv. poolů nebo vznikají rozsáhlé továrny na těžbu bitcoinů.

Zpravodajství kryptoměny

Hlavní kryptoměny  
Bitcoin 63642.3 $ 1508113
Bitcoin Cash 477.636 $ 11318.3
Dash 29.7306 $ 704.518
EOS 0.78772 $ 18.6664
Ethereum 3051.75 $ 72316.5
Litecoin 81.2658 $ 1925.73
Monero 116.733 $ 2766.19
NEO 18.2316 $ 432.029
Stellar 0.11245 $ 2.66483
XRP (Ripple) 0.50543 $ 11.9771
Seznam všech kryptoměn

Bitcoin Ethereum Bitcoin cash Litecoin Xrp ripple Monero
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.